: 

Logowanie



Start
Edukacja i profilaktyka pożarowa


Kampania edukacyjna "Czujka dymu w każdym domu"


JAK DUŻE I CZY REALNE JEST ZAGROŻENIE POŻAREM
W BUDYNKU MIESZKALNYM?


Zagrożenie pożarem w każdym budynku mieszkalnym należy rozpatrywać nie tylko pod względem realności, ale jak ukazują statystyki należy je wręcz zaliczyć do grupy stosunkowo dużego ryzyka, które potęguje się w szczególności w sezonie zimowym. Rozpatrując zdarzenia jakimi są pożary w budynkach mieszkalnych w skali kraju tylko w okresie od 1.10.2010 r. do 29.10.2010 r. (czyli za niespełna miesiąc) odnotowano 2535 pożarów w obiektach wykorzystywanych do celów mieszkalnych, w których to śmierć poniosły 54 osoby, a 305 osób uznano za poszkodowanych w wyniku działania ognia lub trujących gazów będących ubocznym produktem spalania.

Duży wpływ na obecną liczbę ofiar śmiertelnych jak i poszkodowanych wśród społeczeństwa w dalszym ciągu ma niski poziom świadomości w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, a mówiąc o świadomości w tej specyficznej dziedzinie nie mam na myśli wiedzy pozwalającej na wykrycie ewentualnych zagrożeń mogących przyczynić się do powstania pożaru jak obluzowane gniazdko przy choince czy przechowywanie kartonów lub innych materiałów palnych w sąsiedztwie pieca, gdyż tak naprawdę nie jesteśmy indywidualnie w stanie przewidzieć następstwa wszystkich zastosowanych rozwiązań w gospodarstwie domowym.

Więcej…
 

Kevin Aiston odwiedza przedszkola i szkoły

O Kevinie Aistonie mówi się, że to „najpopularniejszy Anglik w Polsce”. Polski strażak, showman, którego znamy m. in. z telewizyjnych programów „Europa da się lubić” i „Ziarno” gości w ostatnim czasie w Wielkopolsce.

Wizyty Kevina Aistona odbywają się z inicjatyw poszczególnych szkół lub przedszkoli. Tematyka spotkań z dziećmi dotyczy m.in. działalności straży pożarnej, powiadamiania straży pożarnej o powstałym zagrożeniu, znajomości numerów alarmowych.

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z odwiedzin.

Więcej…
 

 Ofiary śmiertelne pożarów w materiale sekcyjnym Katedry 
i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego
w Poznaniu oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu
w latach 2000 – 2009

Streszczenie
Przeanalizowano protokoły sekcyjne Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej
w Poznaniu z lat 2000-2009, w których przyczyna zgonu była związana z pożarem. Wykorzystano również materiały Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu z tego samego okresu w których wyszukano przypadki pożarów z odnotowanymi ofiarami śmiertelnymi. Zebrane materiały przeanalizowano pod kątem bezpośredniej przyczyny zgonu, okoliczności, wieku i płci.
W latach 2000-2009 w ZMS UMP przeprowadzono 62 sekcje w których przyczynę zgonu wiązano bezpośrednio z pożarem, w tym samym okresie Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu odnotowała 45 ofiar śmiertelnych, które przewieziono do ZMS UM w Poznaniu. Pozostałe ofiary kierowano do innych placówek medycyny sądowej. Analiza materiałów ZMS UMP wykazała, że większość pożarów (66,13%) dotyczyła obiektów mieszkalnych, co jest zgodne z raportem WSP. Również zgodne są dane dotyczące rozkładu płci i wieku ofiar tego typu zdarzeń. Mężczyźni stanowili 72,58% , kobiety  27,42%. Przeważały osoby w wieku 41-55 oraz 56 – 70, najmniej liczną grupę stanowili nieletni. Jako główne przyczyny zgonu określono oparzenia (32 przypadki) oraz zatrucie tlenkiem węgla (34 przypadki). Poziomy karboksyhemoglobiny u zatrutych wahały się w przedziale 15% - 85%. 62,1% ofiar było pod wpływem alkoholu, najwyższa odnotowana wartość wyniosła 4,63‰. 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 6 z 11

Poradnik

CZAD

BEZPIECZESTWO_TESTY

BEZPIECZESTWO_POWODZ

BEZPIECZESTWO_FILM

Zobacz też

Materiały dla dzieci

DOM+.jpg

Sondy

Jestem
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Odsłon : 216864

Subskrybuj

Odbieranie

feed-image Nasze wiadomości RSS

Nowości

Popularne

Facebook!!